Posted in Bez kategorii

W jaki sposób należy postępować przy wystąpieniu różnych kontuzji lub urazów stawu kolanowego.

Podczas uprawiania różnych sportów jest się narażonym na najróżniejsze kontuzje. Powstawać one mogą z rozmaitych przyczyn. Niekiedy będzie to niewłaściwa rozgrzewka, za dużo wysiłku czy przecenienie umiejętności. A czasami zwyczajny pech, po jakim trzeba będzie, podobnie jak we wcześniejszych sytuacjach, zrobić sobie dłuższą przerwę od aktywności. Zwłaszcza często wśród aktywniejszych sportowców i amatorów zdarzają się urazy kolan. Staw kolanowy to jeden z najciężej pracujących stawów w organizmie człowieka, jest również stawem największym.

po operacji kolana

Autor: toivo
Źródło: http://www.flickr.com

Dlatego też u niejednej osoby uprawiającej czynnie różne sporty może się w wyniku gwałtownego zdarzenia albo przeciążenia pojawić jakaś kontuzja kolana (uszkodzone więzadło krzyżowe we Wrocławiu), która uniemożliwi dalsze trenowanie a czasami nawet możliwość chodzenia. W takim przypadku nie powinno się zostawiać takiego stanu z nadziejami, że za pewien okres czasu wszystko po prostu przejdzie. Praktycznie każda kontuzja w stawie kolanowym jest groźna, nawet taka, która na pozór będzie się wydawać błaha. Dlatego też konieczne będzie odwiedzenie ortopedy, który zaproponuje należyte leczenie. Czasami powinna wystarczyć tylko odpowiednia forma rehabilitacji i trochę ćwiczeń (jak się potem rehabilitować), a niekiedy niezbędna może być poważniejsza operacja kolana.

W przypadku wielu urazów czy kontuzji niezbędne będzie przeprowadzenie specjalistycznych badań w celu precyzyjnego określenia, co dokładnie zostało uszkodzone. Do podstawowych należą RTG, USG oraz artroskopia, która pozwala na sprawdzenie, jak wygląda staw kolanowy od wewnątrz. Dokładnie w ten sam sposób możliwe będzie przeprowadzenie różnych zabiegów, mających na celu wyleczenie danego urazu.

operacja kolana

Autor: Zdenko Zivkovic
Źródło: http://www.flickr.com

Bardzo istotne jest także doświadczenie ortopedy, jaki wykonuje badanie. Niektóre z urazów potrafią dawać niezwykle podobne objawy, co inne, a niewłaściwa diagnoza może spowodować wydłużenie czasu leczenia i niepotrzebne zabiegi. Z pewnością takich specjalistów ma ortopedyczna klinika Artemed Wrocław. W niej każdy z pacjentów trafia w dłonie rewitalizacja dłoni fachowych, doświadczonych ortopedów, którzy są wspomagani najwyższej jakości sprzętem.