Posted in Bez kategorii

W jaki sposób poradzić sobie z depresją sezonową?

Depresja to choroba, o jakiej od jakiegoś czasu mówi się rzeczywiście dosyć poro. Warto jednak pamiętać, że depresja sezonowa to schorzenie całkowicie odmienne od tradycyjnej wersji tej choroby. Wyróżniają ją bowiem stany obniżonego nastroju, jakie występują jedynie w wyniku niedoborów światła słonecznego, jakie w Polsce da się zauważyć w czasie zimy i jesieni. Często, depresja tego rodzaju mija razem z pojawieniem się wystarczającej dawki promieniowania słonecznego. Jak jednak przetrwać miesiące zimowe, jakie w Polsce trwają rzeczywiście dosyć długo? W jaki sposób poradzić sobie z depresją sezonową?

plaza

Autor: Georgie Pauwels
Źródło: http://www.flickr.com
Zalecana jest zazwyczaj lampa do fototerapii, która cieszy się aktualnie bardzo dużym zainteresowaniem. Lampę umieszcza się w pomieszczeniu i emituje ona dodatkową ilość światła tym sposobem uzupełniając niedobory. Jest tania oraz faktycznie skuteczna. W dodatku, to zupełnie bezpieczna forma leczenia, ponieważ nie wiąże się z występowaniem żadnych skutków ubocznych. Wystarczy, że osoba zmagająca się z depresją każdego dnia, mniej więcej przez godzinę albo dwie, będzie przebywała w sąsiedztwie lampy. To, jaka powinna być odległość pomiędzy użytkownikiem i lampą jest kwestią indywidualną oraz zależy od urządzenia. Każdy producent zamieszcza tego rodzaju informację na opakowaniu, więc zanim zacznie się terapię, warto jest się z nią zapoznać. To, jak długa powinna być sesja z wykorzystaniem lampy zależy w dużej mierze od jej mocy. Im jest ona wyższa, tym mniej czasu trzeba spędzić przy urządzeniu. Warto mieć to na względzie, wybierając najbardziej funkcjonalną dla siebie lampę – ile kosztuje lampa na depresję.

Zakup lampy jest ściśle związany z tym, jaki tryb życia prowadzi dana osoba. Należy uczciwie zastanowić się nad tym, ile czasu w ciągu dnia można poświęcić na sesję z jej udziałem. Wyłącznie regularne, codzienne sesje mogą zapewnić pożądane skutki, tym samym jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że dana osoba nie będzie w stanie sobie pozwolić na długotrwałe naświetlanie, wówczas dużo lepszym rozwiązaniem jest zakup lampy o wyższej mocy. Urządzeń tego rodzaju jest dzisiaj na rynku faktycznie bardzo dużo, tym sposobem każda osoba wyszuka produkt, który spełni jej oczekiwania. Pod uwagę warto wziąć też wymagania pozostałych członków rodziny, którzy będą lampę użytkowali (sprawdź tutaj).