Posted in Bez kategorii

Dlaczego każdy bez wyjątku rowerzysta winien być zaopatrzony w bidon rowerowy?

Każdy rowerzysta doskonale wie, jak wyczerpująca może być tego typu fizyczna aktywność.

Z tego powodu niebywale istotne jest częste uzupełnianie płynów. Zwłaszcza w trakcie lata, kiedy to panują duże temperatury oraz duże zawilgocenie powietrza. Jadąc na wycieczką rowerową nigdy nie ma gwarancji, że w danej miejscowości znajdzie się jakikolwiek sklep. Ponadto szusując rowerem po górskich szlakach należy liczyć się z dużo większym wysiłkiem i z dużo większym zapotrzebowaniem na płyny. Opłaci się w takim celu mieć ze sobą bidony rowerowe. Bowiem są znacznie wygodniejsze od zwykłej butelki z wodą. Rowerowe bidony przyczepia się w specjalnym koszyczku, znajdującym się przy rowerowej ramie. Nie trzeba zatem dźwigać niepotrzebnego balastu na swoich plecach. Najczęściej zwykła butelka z wodą wkładana jest do plecaka. Odpowiednie akcesoria rowerowe pomagają przypiąć bidon bidon bbox do roweru. W ten sposób unika się niebezpieczeństwa rozlania się wody w środku plecaka.

nexelo.pl

Autor: Incase
Źródło: http://www.flickr.com

Rowerowe bidony najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego. Musi być na tyle trwały, by po spadnięciu na ziemię nie miał żadnych uszkodzeń. Tworzywo winno spełniać normy tyczące się materiałów, które mają kontakt z produktami żywnościowymi. Dzięki temu woda nie nabierze charakterystycznego smaku oraz aromatu. Niektóre rowerowe bidony robione są również z aluminium – bidony rowerowe. Lecz ze względu na nieco mniejszą odporność na uszkodzenia jak również szybsze zużywanie się tego materiału, aluminiowe bidony są mniej popularne. Jednakże z aluminium najczęściej są wykonywane inne pożyteczne akcesoria rowerowe. Aluminium jest odporne na rdzę i jest w dodatku bardzo lekkie. A przecież tworzenie jak najmniejszego oporu jest niebywale ważne w czasie górskich przejażdżek.

Właśnie dlatego wybiera się nieciężkie tworzywa i bierze się ze sobą jak najmniej przedmiotów. Używanie bidonów rowerowych zapoczątkowali sportowcy. Kolarze niebywale często korzystali z tej formy uzupełniania płynów w trakcie wyścigów (zobacz przydatne części – klik).

Obecnie można kupić naczynia o pojemności która waha się w przedziale 0,25-1l. Oczywiście na długie wycieczki rowerowe koniecznie trzeba zabrać ze sobą litrowe naczynie a na krótsze trasy można wziąć najmniejszy rowerowy bidon, który bez trudu da się uzupełnić na danym szlaku.