Posted in Bez kategorii

Jakim sposobem szybko skontrolować stan swoich stawów bądź mięśni?

Choć medycyna zwykle wykazuje się nieprzerwanym rozwojem i wręcz co roku można zauważyć nowe techniki walki z przeróżnego gatunku dolegliwościami, sporo osób boryka się z kłopotami powiązanymi z bólem stawów.

System kostny i mięśniowy człowieka jest narażany na gigantyczne obciążenia – należy wiedzieć, że nawet jeśli nie uprawiamy zawodowo żadnego sportu, na nasze stawy również oddziałują poważne siły: ciekawym przykładem może być codzienna czynność wchodzenia na schody, w czasie której na staw kolana działa siła ponad 200 kg.

Osobami, które powszechnie narażone są na kontuzje stawów i mięśni są sportowcy – także amatorzy. Jednak trudności ze stawami są niezwykle powszechne wśród wielu grup, nawet wśród takich, które nie są zupełnie związane ze sportem. Gdy wyczuwamy dyskomfort związany z omawianymi fragmentami ciała, dobrze jest sprawdzić stan mięśni i połączeń kostnych za pomocą łatwych i nieinwazyjnych badań, które przeprowadzane są bez niepotrzebnego oczekiwania, takich jak np. emg (kiedy warto zrobić EMG).

badanie

Dzięki temu badaniu można sprawnie sprawdzić stan układu nerwowego czy mięśni i choć samo badanie nie powinno być nieprzyjemne, czasem się zdarza, że możemy odczuwać lekkie bóle nawet do 3 dób po zabiegu. Innym istotnym badaniem, które trafnie postawi diagnozę, jest choćby usg kolana. Dzięki niemu można przekonać się o stanie zasadniczych elementów kolana (jak choćby łąkotka), jest ono przy tym absolutnie bezbolesne. Do badania (lekarz sportowy kraków) usg nie trzeba się specjalnie przygotowywać i nie ma do niego szczególnych przeciwwskazań (jak w przypadku opisanego już emg, gdzie nie może być ono wykonywane u pacjentów mających np. stalowe elementy w ciele). Trzeba mieć świadomość, że niezwykle dużą rolę pełni badający lekarz, dlatego że to właśnie on może na bieżąco postawić diagnozę i zwrócić uwagę na zagrażające zwyrodnienia – przed zdecydowaniem się na usg, lepiej przeznaczyć odrobinę czasu na odnalezienie sprawdzonego specjalisty, polecam .

Ignorowanie nawet nieznacznych przypadłości związanych z bólami mięśni czy stawów może wystawić nas na poważne konsekwencje, które w przyszłości często wymagają interwencji chirurgicznej. Nawet kiedy nie przepadamy za sportem, powinniśmy w razie dylematów udać się do lekarza – przytoczone badania nie są kosztowne, np. usg kolana to koszt trochę ponad 100 zł.