Posted in Bez kategorii

Przyjście na świat dziecka to cudowny moment i początek dosyć długiego urlopu wychowawczego

Jakiś czas temu polskie kobiety wywalczyły sobie, aby ich urlop macierzyński trwał cały rok.
Każda mama potwierdzi, że pierwszy rok maleństwa bywa kluczowy.

pożyczka

Autor: Mark Hodson Photos
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to czas, kiedy niemowlak najbardziej potrzebuje jej ciepła oraz obecności. I nie chodzi wyłącznie o karmienie i przebieranie, ale o tworzenie się wyjątkowej więzi, która będzie mogła zaważyć na całym jego życiu. W momencie rozpoczęcia urlopu niejedna świeżo upieczona mama myśli już jedynie o swym skarbie, ale przyjrzyjmy się temu, jak wygląda podstawa składek na urlopie wychowawczym. Składają się na nie oczywiście składki emerytalne (19,52%), rentowe (8%) oraz zdrowotne (9%). Istotne wydaje się być to, żeby mieć świadomość tego, że na ilość pieniędzy, które dostaniemy od ZUS na urlopie wychowawczym, znaczny wpływ ma to, jak wysokie były nasze wypłaty w okresie 12 miesięcy, które poprzedzały narodziny naszego brzdąca. Wysokość podstawy nie może przekraczać 60% sumy tamtych wypłat, ale nie powinna być także niższa aniżeli 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia w Polsce, które wynosi obecnie 2250 zł. Zatem w najgorszym przypadku otrzymamy 1687,50 zł. Nie są to zbyt duże pieniądze, ale mało kto w dzisiejszych czasach zarabia najniższą krajową.

Nie zwlekaj! Jeśli zaintrygowała Cię istota tego artykułu, to doczytaj (https://scenariuszzycia.pl/lata-osobiste/) następne niebywale zajmujące detale w kolejnym wątku.

Oprócz tego niektórym przysługuje jeszcze ekstra 620 zł z tytułu specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Jeśli dołączyć tę kwotę do wypłaty męża, to okaże się, że można bez problemu poradzić sobie z wydatkami życia codziennego. Dziś można też liczyć na dodatkowe pieniądze z różnych państwowych programów.