Posted in Bez kategorii

Jak wyglądają współcześnie prawne regulacje dotyczące legalnego obrotu lekami w internecie

Handel internetowy ma coraz większą popularność, ludzie sprawdzają przez sieć praktycznie wszystko, co się da. Nie ma co ukrywać, że internetowe sprawunki będą i tańsze, i bardziej wygodne, nie trzeba chodzić po sklepach w poszukiwaniu jakiegoś drobiazgu, a można złożyć na niego zamówienie siedząc wygodnie w fotelu i popijając szklankę herbaty. Nic więc dziwnego, że także na rynek leków i kosmetyków zaczęły wkraczać internetowe sklepy, oferując na takiej samej zasadzie ogromną ilość produktów.

fiolki z lekami

Autor: Nina Matthews
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli chodzi o leki, to w ich przypadku nie ma całkowitej swobody handlu ze względu na ograniczenia wynikające z recept. W dalszym ciągu przy sprawunku leku, który będzie przepisany na receptę, należy zgłosić się osobiście po niego do apteki, i w tej kwestii raczej przepisy się nie zmienią w najbliższym czasie. Poluźnienie tych regulacji mogłoby być powodem dużego zamieszania, a zapewne także wielu nadużyć ze strony nieuczciwych klientów.

Są wprawdzie miejsca w sieci, w jakich sprawdzić również leki (polecamy krople nawilżające do oczu) sprzedawane oficjalnie na receptę, lecz weryfikowanie tam jest dość ryzykowne, gdyż można natrafić na jakąś podróbkę. Zupełnie inaczej będzie wyglądać sprawa przy najróżniejszych suplementach, witaminach i pozostałych środkach dostępnych bez recepty. Jeśli ktoś będzie chciał sprawdzić dla siebie w internetowej aptece porządny termometr diagnostic nc300, to bez większych problemów może to zrobić, podobnie sytuacja może mieć miejsce, jeśli jest potrzebny urydynox. Do jego weryfikacji nie jest potrzebna recepta wystawiona przez lekarza, więc preparat ten sprawdzić można w dużej części aptek w internecie i poczytać o tym na- np. swiatleku.

Niestety taka popularność najróżniejszych witamin oraz leków może za sobą nieść dość duże zagrożenia. Coraz więcej ludzi wierząc kolejnym reklamom zaczyna za dużo stosowań różnych środków farmaceutycznych. Sprawdzają oni kolejny zestaw tabletek czy witamin na następną chorobę i stosują je w nadmiarze, często z innymi preparatami. I niestety duża popularność internetowych aptek zjawisko to jeszcze pogłębia, właśnie przez to, że zrobienie w nich researchu jest tak proste i szybkie.