Posted in Zdrowy tryb życia

W jaki sposób sobie radzić ze wstydliwymi problemami? Jak zlikwidować zaparcie? Co możemy na to poradzić?

Różne przypadłości są często krępujące, dlatego nie mówimy na ich temat nazbyt ochoczo. A przecież mogą one dotyczyc każdego. Takie dolegliwości to problemy z drogami moczowymi i układem odbytniczym. Są niesamowicie nieprzyjemne. Na szczęście jesteśmy w stanie z nimi walczyć.Jak pomyślimy o tego typu przypadłościach to przede wszystkim przychodzą nam na myśl zaparcia. To dosyć poważy problem. Dotyczy on najczęściej osoby ze schorzeniami neurologicznymi, którzy są trwale unieruchomieni w łóżku.

zaparcie

Autor: Daniel Oines
Źródło: http://www.flickr.com
Jest on spotykany się u ludzi nieprzytomnych, z upośledzeniem umysłowym. Jednakowoż, mogą się zdarzyć każdemu z nas, ponieważ wiążą się z wadami wrodzonymi mającymi związek z układem pokarmowym. Jest parę sposobów, aby walczyć z zaparciami. Przede wszystkim nie warto powstrzymywać potrzeby skorzystania z toalety. Jelito grube jest bardzo aktywne z rana, dlatego jest to dobry czas na załatwienie tej potrzeby fizjologicznej.

Rzecz w tym, że często poranny pośpiech powoduje, że zbyt długo z tym czekamy, i po pewnym czasie ten odruch zanika. Pamiętajmy, że można to zmienić. Powinniśmy z rana znaleźć więcej czasu na poranne zabiegi. Dzień warto rozpoczynać od wypicia porcji letniej wody z sokiem z cytryny. Ponadto powinieneś zadbać o odpowiednią dietę. Jest ona niezwykle ważna, ma duży wpływ na ten problem. Ciężkostrawne pożywienie z dużą ilością tłuszczów odzwierzęcych i węglowodanów. To wszystko długo zalega w żołądku i jelitach, co wpływa na zaparcia. W ten sam sposób działa zbyt mała ilość błonnika, który zmusza przewód pokarmowy do działania, powiększa objętość stolca oraz pochłania wodę. Powoduje to rozmiękczenie stolca, przez co łatwiej może on przechodzić przez jelito. Pamiętaj, aby delektować się posiłkiem, ponieważ jedzenie w pośpiechu może powodować zaparcia.

Pokarm źle pogryziony oraz przeżuty jest wolniej trawiony. Kiedy zaś stoi w jelitach może spowodować proces nadmiernej fermentacji, co znacznie utrudni jego transport i wydalanie. Co z tym zrobić? Prostym rozwiązaniem jest jedzenie posiłków o tych samych porach dnia, najważniejsze to jeść powoli, żeby dokładnie przeżuwać. Pamiętaj, pij dużo wody, ponieważ jedną z przyczyn zaparć jest zbyt mała ilość wypijanych płynów. Dlaczego tak jest? Organizm po prostu chroni się przed odwodnieniem i pochłania wodę z zawartości jelit, a wtedy w jelicie pozostaje sucha oraz twarda masa, jaką ciężko wydalić.