Posted in Biznes a zdrowie, Finanse a sport

Skuteczny sposób na zachowanie płynności materialnej w firmie

Jeżeli dowolna firma wystawia faktury, zwłaszcza te z opóźnionym okresem czasu zapłaty, to hipotetycznie naraża się na stratę płynności finansowej. Na szczęście funkcjonuje interesujące oraz, co jest najbardziej istotne, skuteczne rozwiązanie tego kłopotu.
Przykładowo jeśli powierzamy komuś jakąś partię produktu, to nie w każdym wypadku możemy oczekiwać bezzwłocznej zapłaty.

biuro

Autor: National Assembly for Wales
Źródło: http://www.flickr.com
bank

Autor: Metropolitan Transportation Authority of the State of New York
Źródło: http://www.flickr.com
Nasz kontrahent również posiada swych klientów, od których być może się spodziewa uregulowania ich należności. Dla nas ważna jest szczególnie nasza transakcja, ponieważ potrzebujemy funduszy na swoje cele. Pewnym wyjściem jest faktoring, czyli trójstronna umowa. Faktor, a zatem firma świadcząca usługę faktoringu kupuje nieprzeterminowane zobowiązania od faktoranta. Należne są one od jego kontrahenta.

Wejdź do kolejnego tekstu i czytaj ekstra informacje na ten bardzo frapujący temat. Dodatkowe wiadomości opracowaliśmy dla Ciebie z ogromną pasją.

W taki sposób przedsiębiorca świadczący konkretną usługę dla swojego klienta mógłby uzyskać natychmiastową zapłatę od faktora. Nie musiałby oczekiwać na opłacenie faktury, jeżeli petent nie był w stanie samodzielnie jej szybko uregulować.

faktoring

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Może być to świetne rozwiązanie dla wszystkich zainteresowanych stron, ale należy uważnie czytać umowy i ew. dopracowywać detale. Przykładowo faktor bierze za taką czynność ustaloną prowizję, a faktorant za możliwość natychmiastowego uzyskania wynagrodzenia za przeprowadzone usługi albo przekazane towary powinien przecież zapłacić.

Ogólnie rzecz ujmując, faktoring może trochę przypominać usługi bankowe, jednak ocena ryzyka przez faktora wygląda nieco inaczej. Dla banku biznesmen będący w nie najlepszej kondycji materialnej nie jest raczej interesującym kontrahentem. Dla faktora jednak jest.