Posted in Sprzęt dla sportowców

Najnowsze rozwiązania stosowane na basenach – krótki opis ich funkcji i stosowanych rozwiązań.

Baseny są coraz popularniejszą formą wykorzystywania wolnego czasu. O wpływie pływania na zdrowie i formę nikomu chyba nie trzeba mówić, dobrze to zresztą widać po liczbie obiektów, które bez przerwy są otwierane.

pływalnia

Autor: Your Mildura
Źródło: http://www.flickr.com
Bardzo może ucieszyć informacja, że bardzo duża ilość takich obiektów powstaje w niewielkich miasteczkach, a nie samych dużych miastach – dzięki temu dorośli, dzieci i młodzież również mogą korzystać z tego, co może zaoferować basen. Samo postawienie basenu będzie dużą inwestycją, która będzie wymagać należytego rozplanowania całości. Wielu osobom basen (strona basenu w Białowieży) kojarzy się z niecką pełną wody, w której się pływa. Faktycznie jest to najważniejsza część wszystkich basenów – to jest fakt niezaprzeczalny, lecz poza tym żeby basen mógł sprawnie funkcjonować, będzie potrzebna jeszcze dodatkowa aparatura. Niezwykle istotny jest układ do przepływu wody, czyli pompy, filtry i inne urządzenia zapewniające odpowiednią czystość i temperaturę wody w samym basenie. Zapomnieć także nie można o szatniach, natryskach i pozostałych akcesoriach, umożliwiających sprawną i wygodną obsługę korzystających z pływalni ludzi.

Źródło – Transcom System

zobacz więcej

Autor: János Korom Dr.
Źródło: http://www.flickr.com

Jednym z ważniejszych elementów basenu, zwłaszcza jeśli nastawia się on na działalność komercyjna, jest system basenowy do zarządzania biletami i szafkami. Nowoczesne systemy z tej rodziny pozwalają na kompleksową obsługę wszystkich osób przebywających na terenie basenu. Przy wejściu dostaje się specjalną opaskę z elektronicznym chipem, przy pomocy którego nabija się wejście i wyjście z basenu, a oprócz tego otwiera szafkę na odzież. Sprzężony z układem czytników specjalny program dokładnie wyznacza czas spędzony na basenie, i przy wyjściu sam podlicza niezbędną dopłatę do wejściówki. Jednak minusem takiego systemu jest fakt, że trochę on kosztuje, więc wiele basenów będzie wolało prowadzić sprzedaż biletów w tradycyjnej wersji, to znaczy z podziałem na godzinne tercje. W takich miejscach szafki basenowe zamykane są przeważnie na zwykłe klucze, bo przy takim modelu sprzedaży biletów zaawansowany system potrzebny nie będzie.