Posted in Zdrowa dieta, Zdrowy tryb życia

Jak stosować leki wydawane bez recepty aby sobie nie zaszkodzić?

Specyfiki wydawane bez przepisu medyka, inaczej OTC, są ogólnie dostępne. Nie tylko w aptekach możemy je kupić bez najmniejszego kłopotu. OTC to skrót z angielskiego – Over the Counter. Pod tymże mianem kryją się specyfiki, które można przyjmować bez nadzoru doktora.

Wśród farmaceutyków sprzedawanych bez przepisu lekarza odnajdziemy specyfiki znieczulające, pastylki nasenne i wiele innych. W handlu dostępnych jest także sporo farmaceutyków tego typu, mających wyleczyć nas z grypy bądź przeziębienia, jak też cała masa suplementów i witamin określonych zarówno dla dzieci, seniorów jak również dla osób aktywnych umysłowo bądź fizycznie. Dostępnych jest również mnóstwo mieszanek ziołowych, które jednakże – tak samo jak pozostałe – trzeba traktować jak preparaty lecznicze i przyjmować je zgodnie z informacją zamieszczoną na opakowaniu, lub też zasięgnąć rady u aptekarza.

tabletki w listku

Autor: Filter Forge
Źródło: http://www.flickr.com

Czym tak naprawdę są leki bez recepty? Dlaczego może je kupić każdy? W jaki sposób działają takie środki? Lekarstwa OTC są o wiele bardziej bezpieczne aniżeli leki wydawane na receptę, ponieważ są one dużo słabsze. Dzięki temu nie wywołają one niebezpiecznych konsekwencji ubocznych. Takie tabletki bez przepisu lekarza nie powodują również uzależnień. Jednak większa część z nich pomaga tylko przy delikatnych zaburzeniach . Nie skutkują one jeśli nieodzowna jest specjalistyczna pomoc.

Należy mieć na względzie iż błędne jest przeświadczenie, że specyfiki bez recepty można zażywać bez umiaru. Preparaty OTC, jak wspomniałam wyżej, nie wywołują niebezpiecznych skutków ubocznych. Znaczy to tym samym, że jednak jakieś skutki niepożądane występują. Stąd też przed zażyciem dowolnego medykamentu należy sprawdzić szczegółowo ulotkę i stosować się do zamieszczonych w niej wytycznych.

Ten serwis internetowy dentysta warszawa wola ma wciągające informacje na prezentowany temat, zatem, jeżeli ta problematyka Cię ciekawi, to sprawdź to obowiązkowo.

Nadmiernie duża dawka leku, zamiast pomóc, zaszkodzi. Lekarstwa OTC tak samo jak te na receptę, nie mogą być zażywane przez wszystkich.

Kolorowe pigułki

Autor: Will Thomas
Źródło: http://www.flickr.com
W ulotce zawsze umieszczona jest informacja przejrzyście definiująca przeciwwskazania. Panie w ciąży i dzieci muszą szczególnie uważać na to, co zażywają. Środki OTC można przyjmować przez blisko 7 dni. Jeżeli przez ten okres dolegliwości zdrowotne nie ustały, wtedy należy bezzwłocznie zgłosić się do specjalisty.