Posted in Bez kategorii

Do czego jest potrzebna wycena przedsiębiorstw, jakie są najczęściej używane metody wyceny firm.

Sprzedaż funkcjonującego w dobry sposób przedsiębiorstwa nie należy do łatwych rzeczy, szczególnie że w grę niekiedy wchodzą naprawdę duże kwoty. Wiadomo, że sprzedawca planuje dostać jak najwyższą sumę, z kolei kupcowi zależeć będzie na maksymalnym obniżeniu ceny.

Z tego też powodu przed przeprowadzeniem takiej transakcji konieczna jest wycena aktywów, (warto przekonać się samemu) która poda wartość majątku firmy i da obu stronom punkt startowy do dalszych negocjacji. W praktyce takie wyceny wykonuje się różnymi metodami, w zależności od tego, w jakim celu mają być one przeprowadzone. Podczas podejmowania decyzji można się oprzeć tylko na pojedynczym sposobie, a użyć też można kilku, żeby dostać kompleksowy obraz stanu firmy. Trzeba przy tym pamiętać, że wszelkie metody wyliczania wartości są szacunkowe i dają jedynie przybliżony pogląd.

szkolenie pracowników

Autor: NAVFAC
Źródło: http://www.flickr.com
Najstarszymi i najpopularniejszymi aktualnie metodami wyceny spółek są metody majątkowe. Jeśli chodzi o nie wartość danej firmy jest określana jako różnica pomiędzy posiadanym majątkiem, a wszelkimi zobowiązaniami. Jednak w wielu przypadkach metoda ta mocno zawodzi, bowiem wykorzystuje tylko składniki materialne, a całkowicie pomija tematy wartości intelektualnej, znaków towarowych czy patentów.

Jeżeli zaintrygował Cię ten tekst, to do sprawdzenia (http://www.secretclient.com/badania-marketingowe/cennyklient/) są nowe treści na stronie, którą stworzyliśmy pod tym linkiem.

Z tego też powodu w wielu przypadkach wycena spółek wycena spółki może być znacznie zaniżona w porównaniu ze stanem faktycznym.

Wady tej nie mają metody dochodowe, które się opierają na użyciu przy wycenie uzyskiwanych przez firmę dochodów, stosuje się tutaj kilka różnych podejść zależnie od potrzeb i charakteru firmy.