Posted in Zdrowy tryb życia

Czym jest zwyrodnienie plamki żółtej oraz jakie są metody leczenia?

Jednym z często występujących schorzeń wzroku jest zwyrodnienie plamki żółtej – przede wszystkim wśród ludzi po 50 roku życia, żyjących w krajach wysokorozwiniętych. Czym się cechuje i jak odbywa się leczenie?

Warto rozpocząć od tego, czym jest sama plamka żółta. To doprawdy mały obszar,

wzrok

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com

zlokalizowany w centrum siatkówki oka, jaki u każdego człowieka pozwala na właściwe centralne widzenie i możliwość|stoi na straży prawidłowego centralnego widzenia i możliwości zauważania szczegółów, jak również odróżniania barw. To niezbędne w trakcie czytania, jazdy autem czy oglądania telewizji, kiedy te umiejętności są bezapelacyjnie potrzebne. Przez zwyrodnienie dochodzi do coraz poważniejszego pogorszenia widzenia chorego, aż całkiem straci on możność centralnego widzenia i wobec tego zdolność do realizowania powyżej wskazanych czynności.

Zwyrodnienie postępuje powoli, a jako że nie boli, niektórzy uważają, iż to zwyczajne psucie się wzroku. Tylko w nielicznych przypadkach proces ten jest szybki. Wyróżnia się dwa rodzaje zwyrodnień – suche oraz wysiękowe. Suche dotyka więcej osób oraz nie prowadzi do niemałego upośledzenia w zmyśle wzroku, a także bardzo często może dotyczyć jednego oka. Zwyrodnienie wysiękowe natomiast jest bardziej niebezpieczne, gdyż w niemal 90 % powoduje utratę wzroku przez ostateczną destrukcję fotoreceptorów.

wzrok

Autor: Aaron Benitez
Źródło: http://www.flickr.com

Test Amslera umożliwia stwierdzić, czy pacjent cierpi na zwyrodnienie plamki żółtej – . Leczenie (osteopatia cena) może spowolnić rozwój choroby, ale najważniejsze w tym wypadku jest jej wczesne wykrycie. W suchym zwyrodnieniu podaje się leki poprawiające ukrwienie oraz poleca się pacjentowi wzbogacić swoją dietę o warzywa i owoce, jak również zmniejszyć poziom cholesterolu. W zwyrodnieniu wysiękowym niszczy się niewłaściwe naczynia krwionośne. Są też nowe metody, jakie polegają na dogałkowym podawaniu lekarstw. Mogą one przyhamować nasilanie AMD (zobacz na tej stronie).

Jeżeli wobec tego dostrzegłeś u siebie trudności w czytaniu, masz problem z widzeniem centralnym, linie proste są zniekształcone, z kolei krawędzie rozmyte bądź nie jesteś w stanie należycie odróżniać barw, powinieneś jak najszybciej pójść do okulisty, aby zweryfikować, co ci dolega.