Posted in Bez kategorii

Co to jest alkoholizm oraz w jaki sposób rozpocząć jego leczenie?

Alkoholizm to niebywale trudna choroba, chociaż wielu ludzi ją bagatelizuje. Myślą, że mogą bez kłopotu zerwać z alkoholem, a piją dla przyjemności. Jednak nie jest to prawdą. Skończenie z alkoholem wcale nie jest tak proste, bowiem wymaga zarówno leczenia psychicznego, jak i odtrucia organizmu. Jakim sposobem podjąć pierwsze kroki? Najistotniejsze jest przyznanie przed samym sobą, iż mamy kłopot z alkoholem. Bez tego nic nie można zrobić.

Hipnoterapia – sposób na realizację noworocznych postanowień

Autor: istock.com
Źródło: istock.com

Nie można przymuszać uzależnionej osoby do chodzenia do klubu AA lub pójścia do ośrodka leczenia alkoholizmu, albowiem przymus nie jest tutaj właściwą drogą. Członkowie rodziny nie mogą karać alkoholika, wyrzucać jego trunków czy pić wraz z nim. Takie działania tylko pogorszą obecny stan i mogą spowodować, że uzależniony człowiek jeszcze bardziej pogrąży się w piciu. Alkoholik musi mieć świadomość, iż jest chory oraz samodzielnie nie poradzi sobie z tym kłopotem.

Jeśli chce ratować swe życie, musi uznać swój stan i jak najszybciej zwrócić się z prośbą o pomoc do najbliższych albo placówki trudniącej się odwykami. Niniejszą placówką jest nadmieniony ośrodek leczenia alkoholizmu, w którym można przystąpić na terapię całodobową albo ambulatoryjną. Warszawa to dobre do tego miejsce. W niełatwych przypadkach wymagana będzie opieka przez całą dobę, gdyż poza odtruciem prowadzone są liczne warsztaty psychoterapeutyczne, podczas których uzależnieni uczą się żyć na nowo bez alkoholu. Niniejsza terapia może trwać nawet do sześciu tygodni, wszystko jest zależne od stanu, w jakim jest konkretna osoba. Niekiedy wystarczą dwa tyg., innym razem wymagany będzie niemal dwumiesięczny pobyt. Drugim typem terapii jest terapia ambulatoryjna, która polega na spotkaniach popołudniowych albo wieczornych- sporo więcej zobaczysz na tej stronie.

Wskazana forma terapii jest znakomita dla osób, jakie na co dzień pracują i nie mogą poddać się opiece całodobowej. To także pierwszorzędny wybór dla osób, które skończyły terapię w ośrodku i teraz w takiej formie mogą kontynuować leczenie. Leczenie alkoholizmu (zobacz więcej leczenie alkoholizmu) nie jest łatwe, lecz przy właściwej motywacji oraz wsparciu rodziny jesteśmy w stanie sobie poradzić z każdą trudnością. Najważniejsze jest, by poczynić pierwszy krok, a potem już będzie prościej.