Posted in Zdrowy tryb życia

Ciekawe badania, które wiele powiedzą nam o naszym zdrowiu. Bez dwoch zdań dobrze jest je wykonywać

Istnieją różnorodne badania, bez których ciężko sobie wyobrazić własne funkcjonowanie. Mamy badania płuc albo głowy, kluczowe jeśli chcielibyśmy uzyskać odpowiedź na pytanie, czy nie posiadamy jakiejś wady wrodzonej albo guza, który rozwija się, a my nie mamy o tym pojęcia. Inne badania są okresowe, dajmy na to osoba w ciąży musi przejść badania prenatalne, żeby dowiedzieć się, jak rozwija się dziecko.

Kobieta w ciąży

Autor: Jerry Lai
Źródło: http://www.flickr.com
Następna grupa badań ma za cel skontrolowanie pobranej próbki pod odpowiednim kątem, tego typu badania badania hic nawierzchni to między innymi sprawdzenie krwi czy badanie nasienia . Badania prenatalne podczas ciąży są sprawdzeniem dziecka jeszcze w czasie jego życia w łonie matki. Główny cel takich badań to sprawdzenie płodu pod kątem wad wrodzonych. Udaje się to tak naprawdę w 90% przeprowadzonych badań. Od czasu do czasu w trakcie tego typu badań udaje się stwierdzić, iż występują jakieś problemy. W tego typu sytuacjach, ważne jest szybkie podjęcie terapii, a przez to istnieje spora szansa, że nasze dziecko będzie bez wad wrodzonych. Współczesna medycyna daje możliwość zlikwidować niektóre wady rozwojowe już w trakcie ciąży. Niektóre natomiast da się leczyć dopiero po urodzeniu dziecka.

Najbardziej istotne, by jak najwcześniej wykryć, jeśli dzieje się coś złego, gdyż wtedy można się lepiej przygotować na narodziny małego człowieka. Jest to istotne dla specjalisty, który ma wiedzę, jakie zastosować leczenie, lecz także dla opiekuna. Często takie badania (nasz odsyłacz) robi się w placówkach państwowych, czyli badania prenatalne NFZ (GynCentrum – Klinika Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej).

Ciąża

Autor: DAVID MONROY
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli mówimy o tak wczesnej diagnostyce jak badania prenatalne, to warto pójść jeszcze wcześniej. Mówimy o odmiennym badaniu, na którego temat słyszy się mity i które rozbudza zainteresowanie – badanie spermy. Tego typu badanie umożliwia sprawdzenia w jakiej kondycji są plemniki w męskiej spermie. To czynności dla dużej ilości mężczyzn krępujące, lecz zupełnie niepotrzebnie. Pamiętajmy, że ocena budowy męskich organów płciowych oraz wykonanie badania jakości spermy, pozwala szybko wykryć różne problemy, takie jak na przykład przyczynę bezpłodności.

W wyżej wspomnianym badaniu możemy również odkryć stan zapalny narządów rozrodczych u panów, powie nam o tym występowanie krwinek białych (leukocytów). Można również rozpoznać choroby autoimmunizacyjne. Będą one widoczne, gdy więcej niż 20 procent plemników będzie pokrytych tak zwanymi przeciwciałami przeciwplemnikowymi.