Posted in Bez kategorii

Pierwsze mieszkanie – z rynku pierwotnego czy wtórnego?

Decydując się na rozpoczęcie poszukiwań swojego mieszkania, stajemy przed koniecznością dokonania wyboru między nowym lokalem, który oferuje deweloper a mieszkaniem z tzw. rynku wtórnego. Pomimo powszechnie obowiązującej opinii, według której „nowe jest lepsze”, wybór nie jest wcale łatwy i wymaga spokojnego przemyślenia oraz zidentyfikowania własnych potrzeb i możliwości.

W niniejszym artykule, postaramy się opisać wszystkim interesującym się kupnem mieszkania, najbardziej istotne z przesłanek, warunkujących wybór: rynek pierwotny czy wtórny.

Lokalizacja mieszkania

Lokalizacja jest bezsprzecznie jednym z najbardziej istotnych czynników, na który zwracają uwagę osoby szukające mieszkania. Jest to element, w sporym stopniu warunkujący popularność oraz cenę danej nieruchomości (). Budynki mieszkaniowe, realizowane przez firmy deweloperskie są z reguły umieszczone na przedmieściach, co jest podyktowane dostępnością gruntów budowlanych oraz ich bardziej atrakcyjna ceną. Plusem wspomnianej lokalizacji jest bardziej spokojne otoczenie i mniejszy ruch, wadą – przymus dojazdu np. do pracy. Kupującym interesującym się lokalem bliżej centrum pozostaje poszukiwanie wyjątków od wspomnianej reguły lub nabycie mieszkania na rynku wtórnym. W takim przypadku muszą jednak brać pod uwagę wyższą kwotę, jaką przyjdzie im za własne eM.

Stan ukończenia inwestycji

Płyty ogniochronne firmy Knauf

Autor: Knauf Sp. z o.o.
Źródło: Knauf Sp. z o.o.

Często decyzja o zakupie lokalu mieszkalnego od firmy deweloperskiej podejmowana jest tylko na podstawie analizy przygotowanych wizualizacji realizowanej inwestycji. Ten fakt sprawia, że osoby zainteresowane nabyciem mieszkania muszą zaryzykować kupno „kota w worku”, a o rzeczywistych plusach i wadach nieruchomości dowiadują się dopiero po zakończeniu budowy.
W tym aspekcie sporą przewagę mają mieszkania z ”drugiej ręki”. Potencjalny kupiec może bez przeszkód obejrzeć mieszkanie, co z pewnością pozwoli mu przekonać się, czy mieszkanie sprosta jego wymogom i czy jest warte ceny jaką przyjdzie za nie zapłacić.

Infrastruktura osiedla

Otoczenie i infrastruktura znajdująca się w otoczeniu nieruchomości w znacznym stopniu wpływa na poziom życia jego mieszkańców. Podejmując decyzję o nabyciu mieszkania Wrocław z ”drugiej ręki” mamy sposobność do całościowej oceny jego otoczenia. czas jaki upłynął od oddania nieruchomości pozwolił inwestorowi na dopracowanie otaczających je parków czy placów zabaw oraz umożliwił rozbudowę lokalnej infrastruktury. Trochę gorzej wyglądają fakty w w odniesieniu do projektów firm deweloperskich, gdzie stopień rozwoju infrastruktury uzależniony jest od stopnia zaawansowania inwestycji.

Dostosowanie lokalu


Wyświetl większą mapę

Możliwość dostosowania mieszkania do indywidualnych wymagań jest kluczową cechą mającą wpływ na jego atrakcyjność. Na tym polu dużą przewagę mają mieszkania z rynku pierwotnego. Firmy deweloperskie często oprócz lokali w stanie deweloperskim i wykończonych „pod klucz” oferują również opcję przebudowy lokalu według uwag nabywcy, co pozwala kupującemu na przystosowanie mieszkania do indywidualnych potrzeb już na etapie jego budowy.

Przygotowaliśmy dla Ciebie następne zajmujące wiadomości na interesujący Cię temat. Przejdź do nowego artykułu oraz czytaj raport.

Wspomniane rozwiązanie pozwala na uniknięcie uciążliwego remontu oraz kosztów z nim związanych.Takich możliwości nie posiadają osoby, które zdecydowały się na nabycie lokalu na rynku wtórnym. Dodatkowo przebudowa mającana celu np. zmianę rozkładu mieszkania, z uwagi na zastosowaną przy wznoszeniu nieruchomości technologię, może być trudny do zrealizowania lub nawet niemożliwy. Jest to niewątpliwy minus mieszkań z „drugiej ręki”.

Dodatkowe koszty

W przypadku, gdy sprzedającym lokal jest firma deweloperska, kupujący musi wnieść opłatę notarialną oraz ponieść koszty sądowe związane z przeniesieniem własności. Ponadto, w przypadku gdy kupuje lokal w stanie deweloperskim, musi liczyć się z kosztami wykończenia mieszkania. Kupując mieszkanie „z drugiej ręki” oprócz kosztów notarialnych i sądowych, kupujący musi zapłacić podatek od czynności cywilno – prawnych, wynoszący 2 % ceny transakcyjnej. W sytuacji, gdy korzystał z usług pośrednika, musi również opłacić prowizję, która w zależności od wielkości miasta waha się w przedziale 1,5 – 3% wartości transakcji.

Jak widać, aby dokonać prawidłowego wyboru pomiędzy mieszkaniem z rynku pierwotnego a wtórnego, trzeba dobrze określić swoje potrzeby oraz wnikliwie przeanalizować kilka ważnych czynników, mających wpływ na atrakcyjność nieruchomości.