Posted in Zdrowa dieta

Zobacz naturalne metody żywienia

Raw food, to coś więcej niż jedzenie jedynie jabłek i marchwi. Pasjonaci zdrowego stylu życia skłaniają się ku naturalnym sposobom żywienia. Jednym z nich jest dieta oparta wyłącznie na surowych plonach, czyli dieta RAW. Należy posiadać troszkę wiedzy, chęci i samozaparcia. Jeśli pragniemy się dobrze czuć, musimy postępować rozsądnie i rzetelnie zapewniać własnemu organizmowi to, czego potrzebuje, żeby mieć werwę do aktywności i składniki odżywcze do efektywnego funkcjonowania.

warzywa i owoce sezonowe

Autor: F Delventhal
Źródło: http://www.flickr.com
W diecie raw dominują przede wszystkim surowe owoce i warzywa, kiełki, orzechy, ziarna i suszone owoce. Jednocześnie dieta otwiera możliwość jedzenia surowych ryb, także mięsa. Przez niektórych zwana dietą młodości zdobyła spore uznanie pośród wielu znanych ludzi.

Do niedawna surowa dieta przepisy była wiązana z dietą wegetariańską i wegańską, jednakże po skrupulatnych doświadczeniach oceniono że w przypadku owej diety zmniejszenie zagrożenia zachorowania na raka jest wyższe aniżeli w wypadku diety, jaka zakłada jedzenie (pizza Wałbrzych wiktoria ) warzyw i owoców poddanych obróbce termicznej – strona www warta odwiedzenia.

Dużo posiłków w ramach raw jest możliwość stworzyć w prosty sposób, jako sałatki, owoce, soki. Pozostałe wymagają trochę większego nakładu czasu i przewidzenia. Przepisy na posiłki takiej diety zakładają przyrządzanie potraw przez namaczanie. Drugim podejściem jest kiełkowanie. Po wydobyciu namoczonych nasiona, fasola i rośliny strączkowe potrafią posiadać kiełki. Po odsączeniu, trzeba umieścić je w zbiorniku do kiełkowania. Kiedy nasiona, ziarna zaczną się otwierać i wypuszczą kiełki należytej średnicy, trzeba je przepłukać i odsączyć. Tak powstałe pokarmy można trzymać w hermetycznym zbiorniku w lodówce przez parę dni.

Artykuły, które spożywamy muszą być starannie myte i z zaufanego źródła, najlepiej z hodowli ekologicznych, świeże, bez śladów psucia się. Dieta RAW nie powinna być zastosowana raptownie, należy organizm stopniowo przyzwyczaić do surowych artykułów. Najlepiej systematycznie rezygnować ze spożywanego dotąd jedzenia i na to miejsce wdrażać coraz więcej surowych jarzyn i owoców. Ewentualnie jest możliwość zdecydować się na mniej ekstremalny sposób i połączyć tradycyjne jedzenie z dietą RAW.