Posted in Zdrowa dieta

Zobacz naturalne metody żywienia

Raw food, to coś więcej niż jedzenie jedynie jabłek i marchwi. Pasjonaci zdrowego stylu życia skłaniają się ku naturalnym sposobom żywienia. Jednym z nich jest dieta oparta wyłącznie na surowych plonach, czyli dieta RAW. Należy posiadać troszkę wiedzy, chęci i samozaparcia. Jeśli pragniemy się dobrze czuć, musimy postępować rozsądnie i rzetelnie zapewniać własnemu organizmowi to, czego potrzebuje, żeby mieć werwę do aktywności i składniki odżywcze do efektywnego funkcjonowania.

warzywa i owoce sezonowe

Autor: F Delventhal
Źródło: http://www.flickr.com
W diecie raw dominują przede wszystkim surowe owoce i warzywa, kiełki, orzechy, ziarna i suszone owoce. Jednocześnie dieta otwiera możliwość jedzenia surowych ryb, także mięsa. Przez niektórych zwana dietą młodości zdobyła spore uznanie pośród wielu znanych ludzi.

Do niedawna surowa dieta (sprawdź smaki przepisów pudełkowych) przepisy była wiązana z dietą wegetariańską i wegańską, jednakże po skrupulatnych doświadczeniach oceniono że w przypadku owej diety zmniejszenie zagrożenia zachorowania na raka jest wyższe aniżeli w wypadku diety, jaka zakłada jedzenie warzyw i owoców poddanych obróbce termicznej – strona www warta odwiedzenia.

Dużo posiłków w ramach raw jest możliwość stworzyć w prosty sposób, jako sałatki, owoce, soki. Pozostałe wymagają trochę większego nakładu czasu i przewidzenia. Przepisy na posiłki takiej diety zakładają przyrządzanie potraw przez namaczanie. Drugim podejściem jest kiełkowanie. Po wydobyciu namoczonych nasiona, fasola i rośliny strączkowe potrafią posiadać kiełki. Po odsączeniu, trzeba umieścić je w zbiorniku do kiełkowania. Kiedy nasiona, ziarna zaczną się otwierać i wypuszczą kiełki należytej średnicy, trzeba je przepłukać i odsączyć. Tak powstałe pokarmy można trzymać w hermetycznym zbiorniku w lodówce przez parę dni.

Artykuły, które spożywamy muszą być starannie myte i z zaufanego źródła, najlepiej z hodowli ekologicznych, świeże, bez śladów psucia się. Dieta RAW nie powinna być zastosowana raptownie, należy organizm stopniowo przyzwyczaić do surowych artykułów. Najlepiej systematycznie rezygnować ze spożywanego dotąd jedzenia i na to miejsce wdrażać coraz więcej surowych jarzyn i owoców. Ewentualnie jest możliwość zdecydować się na mniej ekstremalny sposób i połączyć tradycyjne jedzenie z dietą RAW.