Posted in Biznes a zdrowie, Finanse a sport

Wypełnianie rozliczeń podatkowych – przez sieć, czy tradycyjnie?

Wraz z przybliżaniem się okresu rozliczeń podatkowych coraz większa ilość petentów decyduje się na rozwiązania on-line. Mimo wzrastającej liczby „wirtualnych” podatników standardowe podejście ciągle jest praktykowane przez większą część ludzi – szczególnie starszej daty.

zbliżenie - pieniądze

Autor: Richard Grandmorin
Źródło: http://www.flickr.com
Wypełniając pit 37 wielu petentów rozważa czy lepiej będzie uczynić to ręcznie, dając do osoby trzeciej czy użyć jednego z wielu portali online? Ostatnia opcja posiada najwięcej zwolenników.

Jeżeli ten materiał jest według Ciebie wartościowy to sprawdź serwis podatek liniowy, w którym znajdziesz tego typu informacje. One z pewnością będą dla Ciebie użyteczne.

Jednak każda droga odznacza się swoimi plusami jak i minusami. Wypełnianie pit 37 samodzielnie w standardowy sposób stwarza ryzyko wielu pomyłek, których korygowanie jest męczące, a niekiedy trudne do wychwycenia aż do momentu, kiedy jest już po fakcie. Z kolei skorzystanie z usług biur rachunkowych, które pojawiają się z rosnącą częstotliwością przed okresem oddania deklaracji podatkowej generuje poboczne koszty. Istnieje tu też ryzyko niedotrzymania wyznaczonego czasu w skutek różnego sortu opóźnień – .

Trzecia opcja czyli przedłożenie np. pit 36 za pośrednictwem sieci jest w miarę najwydajniejszym wyjściem. Jednak ilość petentów, którzy ją wykorzystują pomimo wzrastania z każdym rokiem nie jest aż tak duża. W efekcie kolejki przed Urzędami Skarbowymi utrzymują się rok w rok. Wypełnienie pit 36 jak i innych deklaracji podatkowych wcale nie musi być problematyczne – .

Jeśli decydujemy się na tradycyjne metody najlepiej jest zacząć jak najwcześniej żeby zniwelować ryzyko pomyłek. Jeśli wybierzemy opcję on-line to dodatkowy czas o wiele bardziej się wydłuży.