Posted in Bez kategorii

W jaki sposób w praktyce działa nasz słuch?

Nikt nie chciałby funkcjonować bez możliwości słuchania odgłosów śmiechu dzieci czy też czułych słów mówionych cicho do ucha przez najbliższą osobę.
Nikt również nie chce funkcjonować bez możliwości usłyszenia ślicznych dźwięków natury: szelestu liści, odgłosów ptaków czy szumu fal lub trzasku żarzących się kłód drewna w ognisku.

Żeby słyszeć, mamy naturalnie mózg i dwoje uszu. Jeżeli posiadamy poprawny słuch, umiemy odróżniać tak niskie tony (chociażby ruch uliczny albo kontrabas), jak i tony wysokie (świergot ptaków albo skrzypce). W rzeczywistości zakres ludzkiego słuchu obejmuje częstotliwości od około 20 do 20 tysięcy herców. Poza tym warto wiedzieć, że prawidłowy słuch jest w stanie przetworzyć tak ciche odgłosy jak dla przykładu bzyczenie komarów, jak i niezwykle głośne, np.

Jeśli chcesz poznać więcej, to obejrzyj kluczowe informacje. Odnajdziesz je na kolejnej stronie, którą ulokowaliśmy pod tym linkiem.

silniki odrzutowca. Odpowiada to natężeniu dźwięku od paru do przeszło 120 dB. Ludzki mózg jest doskonale dostosowany do rozróżniania języka. Może sobie radzić z tym w różnych sytuacjach i w wielu aspektach.

rentgen nogi

Autor: Ken Mayer
Źródło: http://www.flickr.com
Nieistotne, czy jesteśmy aktualnie na spotkaniu w restauracji, czy może rozmawiamy telefoniczną lub uczestniczymy w jakiejś konferencji, nasz mózg może przefiltrować dużo nieistotnych odgłosów i skupić się jedynie na tych, które są dla nas w danej okoliczności istotne. Umiejętność ta daje okazję śledzenia choćby konkretnego instrumentu podczas trwania jakiegokolwiek koncertu lub też prowadzenie prywatnej rozmowy w stosunkowo gwarnym otoczeniu. Dzięki mózgowi możemy odbierać dźwięki z każdej strony i możemy rozróżnić kierunek, skąd dany odgłos się wywodzi.

Pozwala to nam na określenie, skąd dokładnie dany odgłos dochodzi, jaka jest orientacyjna wielkość pomieszczenia, w którym przebywamy oraz czy w naszym pobliżu jest jakaś bariera.