Posted in Bez kategorii

Terapia małżeńska – na czym polega?

Małżeńska terapia może okazać się jedynym zbawieniem dla związku, gdy partnerzy nie potrafią sobie poradzić z konfliktami, a żale oraz chowane urazy intensyfikują kryzys, prowadząc do rozstania.

Kiedy terapia małżeńska jest w stanie uratować, odnowić związek dwóch do niedawna uwielbiających się osób? Na początku związku, gdy dzięki wzajemnej fascynacji spoglądamy na siebie poprzez różowe okulary, z budowaniem relacji na ogół nie mamy kłopotu. Zadurzeni po uszy uważamy kochaną osobę za szczególną. Jest najwspanialsza a także pod każdym względem najlepsza. Wręcz jej wady wydają się nam czarujące. Bezustannie odkrywamy w sobie podobieństwa, chcemy tego samego. Z biegiem czasu zaślepienie przemija i zaczynamy pomału dostrzegać, iż dzieli nas dużo więcej, niż nam się wydawało. Na tym tle dochodzi do scysji. Terapia par Bochnia uczy akceptacji i słuchania drugiej osoby.
słońce

Źródło: flickr.com
zdrowy obiad

Autor: Kurman Communications, Inc.
Źródło: http://www.flickr.com

Kryzysy w życiu małżeństwa mogą pojawiać się z różnych powodów, takich jak: pościg za karierą a także związany z tym deficyt czasu, ochota przeforsowania swoich wartości a także oczekiwań wobec współmałżonka oraz związku, problemy związane z wychowaniem dzieciaków. Ale najczęściej są to komplikacje w komunikacji. Osoby nie umieją ze sobą rozmawiać i siebie słuchać. Nie potrafią klarownie wskazać własnych potrzeb a także roli w związku ani zaakceptować tego, że każdy z nas jest inny. Miast przyzwolić sobie na realizowanie własnych zamierzeń i rozwój, rzecz jasna w granicach rozsądku, próbujemy na siłę zmienić współmałżonka oraz dostroić go do siebie. Zaprzepaszczamy respekt dla potrzeb i nawyków drugiej osoby.

Na ogół pary przegapiają chwilę, gdy ich relacje zaczynają się niszczyć. Kryzys wywołuje intensywne emocje – złość, frustrację, odtrącenie. Kiedy potrzebna jest terapia rodzinna Bochnia? Gdy po kilku samodzielnych próbach nie udaje się ugasić kryzysu, powinno się skorzystać z terapii.