Posted in Biznes a zdrowie, Finanse a sport

Pracowałeś zamiast urlopu? Policz ile wynosi wartość twojego ekwiwalentu za 2014 rok

Za niewykorzystany przez pracownika urlop należy się ekwiwalent, który wyliczany jest od ilości dni nieprzepracowanych oraz rodzaju zatrudnienia. Jeśli pracownik nie jest zagrożony rozwiązaniem umowy prezes musi wywiązać się z wypłacenia mu ekwiwalentu. Kilka dni niewykorzystanych urlopowo oznacza dla firmy spore wydatki.

Wartość, na podstawie której odbywa się obliczanie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop zależy od ilości dni przepracowanych w każdym miesiącu.

Myślisz, że ten artykuł jest warty zainteresowania? Jeśli tak, to bez wątpienia zainteresuje Cię również ta rekomendowana oferta (https://radca-pr.pl/oferta/prawo-spadkowe/), ponieważ odnosi się do podobnej tematyki.

Wskazana w każdym roku wartość jest różna, zależy bowiem od dni ustawowo wolnych.

praca

Autor: gwaar
Źródło: http://www.flickr.com

Odejmując je od 365 dni otrzymamy liczbę wszystkich dni roboczych – w tym roku wynosiła ona 250. Później ta wartość jest dzielona przez miesiące (12), łatwo zatem można obliczyć, że wskaźnik ekwiwalentu za obecny rok wynosi niecałe 21. Od tego współczynnika bardzo łatwo jest już policzyć ilość pieniędzy którą pracujący powinien dostać od szefa. Dochodzą do tego godziny i dni nadpracowane. Szczegóły .
Przez ustaloną wartość mnoży się następnie ilość niewykorzystanych dni na urlop oraz godziny tychże dni (następne mnożenie). W ten sposób za cztery dni urlopowe nadpracowane wychodzi 32 „godzinodni” i to razy wspomniany współczynnik, co daje kwotę ponad 700 złotych, którą firma jest winna pracownikowi wypłacić.

W przypadku pracy nie na pełnym etacie współczynnik ustalamy, a właściwie mnożymy przez ułamek oznaczający etat naszej pracy. Gdy jest to pół etatu, liczbę 20,83 mnożymy przez jedną drugą, ćwierć etatu – przez jedną czwartą, itd. Przy liczeniu kwoty zaległej iloczyn wygląda podobnie – wyliczoną stawkę dla etatu niepełnego mnożymy przez iloczyn godzin i dni przepracowanych zamiast urlopowania. Jednostką podstawową co do ekwiwalentu jest godzina pracy która nie została wykorzystana na urlop, a nie dzień pracy.

Prawo do wypłaty ekwiwalentu regulowane jest rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej. Dokładna, specjalistyczna procedura ustalania, mnożenia i dzielenia współczynników jest tam skrupulatnie opisana. Dokument reguluje również sytuacje, kiedy pracodawca nie musi wypłacać pracownikowi ekwiwalentu.

To niezwykle ważna strona analizująca prezentowane w tym tekście tematy, więc kliknij ten link, aby także ją przeczytać.

Sytuacja taka jest wówczas, kiedy pracownik chciałby skorzystać z urlopu na kolejnej umowie po rozwiązaniu aktualnej, a także w przypadku wygaśnięcia ostatniej umowy.

Polecamy:

Wyświetl większą mapę