Posted in Biznes a zdrowie, Finanse a sport

Podstawowe informacje na temat giełdy

Chciałbyś dowiedzieć się czegoś o giełdzie papierów wartościowych? Zastanawiasz się nad rozpoczęciem kariery inwestora giełdowego? Przejrzyj poniższy artykuł oraz dowiedz się więcej.
W ekonomii mamy do czynienia m.in. z giełdami towarowymi.

koparka

Źródło: www.flickr.com

Ogród pełen cienia

Autor: Jean-Sebastien Roy
Źródło: Ogród pełen cienia
Najczęściej handluje się tam produktami rolno-spożywczymi a także podstawowymi materiałami, jak ropa bądź miedź. Jednak przeważnie pod tym pojęciem rozumie się giełdy papierów wartościowych. Współcześnie giełdy papierów wartościowych są super-nowoczesnymi targowymi placami, na jakich spotykają się kupujący i wyprzedający owe papiery, głównie akcje przedsiębiorstw notowanych na danej giełdzie (lecz obraca się także obligacjami, prawami poboru akcji. Na giełdzie w Nowym Jorku notowanych jest około 3 tysiące czołowych firm świata i USA, w Warszawie zaś mniej więcej 350 firm, w tym już parędziesiąt cudzoziemskich.
Jak działa giełda? Dzięki wykorzystaniu współczesnych technologii, handel na giełdach odbywa się już wyłącznie wirtualnie.

Zaintrygował Cię nasz temat? Wejdź więc w ten link, dowiedz się, czy nowe posty również przypadną Ci do gustu. Wierzymy, że tak.

Zlecenia kupna/sprzedaży wysyłane są a także kojarzone elektronicznie niejako „od ręki” w trakcie sesji giełdowej. Specjalny system kojarzenia aktualnych ofert zakupu i sprzedaży pozwala ekspresowo ustalić optymalną cenę transakcji, a więc kurs konkretnych akcji w danym momencie. Giełda jest zarazem punktem spotkania przedsiębiorstw wymagających nowego kapitału z inwestorami mającymi ów kapitał oraz szukającymi najlepszych sposobności do jego zainwestowania.

Przedsiębiorstwa decydują się wejść na giełdę właśnie w poszukiwaniu taniego kapitału, a dysponujący tym kapitałem inwestorzy analizują ryzyko powiązane z zakupem danych akcji.