Posted in Bez kategorii

Na jakie kryteria należy zwrócić uwagę zmieniając pracę?

Możliwość doboru między kilkoma ofertami pracy jest niezwykle korzystne dla kandydata. Tego typu sytuacja niestety potrafi również przytłoczyć. Podjęcie odpowiedniej decyzji nie jest to prosta rzecz, ponieważ dowolna z propozycji przynosi ze sobą jakieś inne korzyści.
Jeśli jesteśmy w takiej szczęśliwej sytuacji, że wybierać moglibyśmy pomiędzy paroma ofertami pracy, dokładnie trzeba porównać plusy i minusy, które wynikają z każdej z nich.

praca

Autor: Gobierno Cholula
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli nasze priorytety nie są jasno określone, w takiej sytuacji najkorzystniej wypisać sobie na kartce wszystkie kryteria oraz porównać propozycję pod względem tych kryteriów. Praca, przy której postawimy najwięcej plusów, powinna okazać się dla nas idealna. Jest również bardzo dużo mniej tradycyjnych czynników, o jakich niezwykle często zapominają osoby, które rozważają wybór nowego stanowiska pracy. Zastanowić się przede wszystkim należy w jaki sposób wygląda nasz długoterminowy, zawodowy cel, czyli gdzie będziemy chcieć być za 4 lub 5 lat. Trzeba się również zastanowić co da nam ta praca nie jedynie w tym momencie, lecz także w dłuższej perspektywie. Dobry dojazd czy też ciekawe pobory są to ważne sprawy, lecz perspektywicznie patrząc najważniejsze jest w jaki sposób praca (zobacz badania psychologiczne) nas rozwinie zawodowo i jakie stworzy nam szanse i możliwości.
Współczesne teorie rynku pracy twierdzą, że dorosły człowiek zmieniał będzie zawód co najmniej 4 razy w trakcie swojego życia. W dłuższej perspektywie opłaca się o wiele zyskanie nowych umiejętności oraz uczestnictwo w innowacyjnych projektach. Czasem także kosztem mniejszych dochodów, ponieważ daje to nam lepszą pozycję startową, jeśli będziemy kolejny raz zmieniać posadę. Należałoby także zbadać przeszłość konkretnego stanowiska, które jest nam zaproponowane.

Nie wszystkie ostatnio powstałe miejsca będą w instytucji w dłuższej perspektywie przydatne. Jeśli do czynienia mamy ze stanowiskiem, które było w firmie, wtedy należałoby dopytać z jakiego powodu osoba, która piastowała to stanowisko nie będzie kontynuować swej pracy.