Posted in Biznes a zdrowie, Finanse a sport

Kilometrówka to świetny sposób dla wielu przedsiębiorców na zaoszczędzenie pieniędzy, jeśli używają w pracy własnego auta

Bardzo wielu przedsiębiorców ciągle jest w rozjazdach. Związane jest to oczywiście z ich działalnością. Jeżeli posiadają oni pojazd, który nie jest wpisany jako własność przedsiębiorstwa, a należy na przykład do innej osoby albo jest wynajmowany, to powinni oni zapisywać tak zwaną kilometrówkę.

leki

Źródło: pixabay.com
Używanie osobistego pojazdu do celów firmowych związane jest z ponoszeniem sporych kosztów. Z tego powodu stworzona została tzw. kilometrówka. Zezwala ona przedsiębiorcom wliczyć przejechane kilometry do kosztów pozyskania przychodu. By to uczynić, osoba kierująca ma obowiązek szczegółowo dokumentować, jak dużo kilometrów przebył samochód prywatny w związku z wykonywaną pracą. Ustawodawca domaga się bardzo szczegółowych informacji: mamy obowiązek zapisać cel podróży, dane teleadresowe właściciela auta, numer tablic i naturalnie należy wyliczyć kwotę według obowiązujących stawek. W Necie odnajdziemy bardzo użyteczne kalkulatory, które spowodują, iż kilometrówka będzie łatwa do obliczenia. Przedsiębiorca, który chce odliczyć te koszty, ma obowiązek robić obliczenia w każdym miesiącu.
biuro

Autor: Armstrong
Źródło: Armstrong
To jasne, że kilometrówka jest bardzo ważna dla mniejszych firm, nierzadko jednoosobowych, w których właściciel ma wyłącznie własny samochód. Taki system sprawia, że można całkiem dużo zaoszczędzić oraz ułatwia takim podmiotom rozwój. Jeżeli w danym miesiącu kilometrówka będzie za duża i przekroczymy limit, to można koszty przepisać na kolejny miesiąc i wpisać je do nowego limitu. Warto mieć w pamięci, iż jeżeli prezes firmy sam określi wysokość stawek za 1km, to w wypadku rozliczania (zobacz program do rozliczana pitów) kilometrówki i tak obowiązują stawki wyznaczone przez prawo. Jeśli własny samochód do celów służbowych wykorzystuje pracownik, to oczywiście powinien on posiadać pisemną zgodę pracodawcy. Jednakże nie musi on prowadzić dokumentacji, by została mu wypłacona kilometrówka za poniesione koszty.

Warto więc zatroszczyć się o dokładną dokumentację, jeżeli idzie o używanie prywatnych pojazdów niebędących majątkiem firmy do celów związanych z jej działalnością. Istnieje szansa, iż da się oszczędzić dużo pieniędzy, które lepiej zainwestować w rozwój firmy.