Posted in Biznes a zdrowie, Finanse a sport

Jakie istnieją możliwości wsparcia dla młodych firm? Co możemy dzięki nim zyskać?

Spora ilość młodych firm lub osób, które swoją firmę mają w planach założyć, stara się o uzyskanie wsparcia finansowego z różnego rodzaju instytucji. Jest w takiej sytuacji łatwiej otworzyć oraz rozwijać własną działalność. Istnieje dość dużo najróżniejszych funduszy, dlatego opłaci się zapoznać przynajmniej z niektórymi możliwościami, które istnieją w naszym kraju, by móc aplikować o konkretne środki.

gotówka

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Jednym z najbardziej popularnych funduszy jest Program Operacyjny Kapitał Ludzki, jakie wspiera samozatrudnienie. W takim wypadku dofinansowanie na rozwój firmy ma miejsce za pomocą wsparcia finansowego konkretnych projektów np: sprawdź na stronie Prometeia. Takie projekty mogą zgłaszać przedsiębiorstwa, różne firmy szkoleniowe, szkoły albo też chociażby organizacje pozarządowe. Trzeba w tym celu wypełnić formularz, w którym zawrzemy nasz projekt i złożyć taki dokument w odpowiedniej instytucji. Przed nami jeszcze test (testy kompetencyjne) kwalifikacyjny oraz psychologiczny, a do tego rozmowa z doradcą. Po zakwalifikowaniu musimy przejść jeszcze szkolenie. Po przyznaniu dotacji trzeba prowadzić swoją działalność jeszcze przez minimum 12 miesięcy.

Kolejnym dobrym pomysłem na dofinansowanie może być pomoc z urzędu pracy. Wysokość tego typu dotacji to w najwyższym możliwym pułapie sześć średnich wynagrodzeń. Do uzyskania tego typu wsparcia trzeba być zarejestrowanym jako osoba bezrobotna. Taka działalność powinna być związana z terenem podlegającym pod ten konkretny urząd.

Emocjonuje Cię opisywana tematyka? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury bardzo podobnego postu – on również jest godny zainteresowania.

Należy złożyć wniosek wraz z biznesplanem i uczestniczyć w zalecanych kursach prowadzonych przez urząd pracy. Ważną informacją jest to, że otrzymane pieniądze trzeba zużyć w ciągu miesiąca od ich otrzymania

firma

Autor: Jim Larrison
Źródło: http://www.flickr.com

.

Dofinansowanie unijne dla firm można dostać także za sprawą różnego rodzaju funduszy – zobacz: dotacje unijne Prometeia. Jednym z nich jest Europejski Fundusz Społeczny, jakie wspiera różne działania prowadzące to stworzenia nowych miejsc pracy. Spory nacisk kładzie się tu również na zwiększenie konkurencyjności na rynku naszym rodzimym jak i tym europejskim. Kolejnym przykładem może być Fundusz Rozwoju Regionalnego, który pomaga promować spójność na poziomie gospodarczym oraz społecznym w obrębie całej Unii. Chodzi przede wszystkim o jak największe zniwelowanie nierówności między regionami. Mowa tu o wsparciu finansowym dla tworzenia większej ilości miejsc pracy, jak również na poprawienie infrastruktury finansowej czy technicznej w regionach. To jedynie cząstka ze sporej ilości propozycji i możliwości wsparcia, dlatego należy zainteresować się tym tematem, by uzyskać pomoc już na starcie.