Posted in Sprzęt dla sportowców

Jak przygotować się na rower? To zależy od tego czy udajemy się w dalsze trasy czy wręcz przeciwnie tylko rekreacyjnie?

Odpowiednie ubranie na rower jest niezbędne, jeśli chcemy czuć się komfortowo w nawet najgorszych warunkach. O czym przede wszystkim należy pamiętać i co mamy do wyboru? Najważniejsze są potówki. Jest to typ bluzki, która ściśle przylega do ciała. Niektórzy kupują je o rozmiar mniejsze aniżeli koszulki, można w ten sposób robić, lecz pamiętajmy, żeby tak dobrana potówka nie ograniczała swobody poruszania się, bo będzie to bardzo niewygodne.

Rowerzyści

Autor: Eli Christman
Źródło: http://www.flickr.com
Głównym zadaniem takich koszulek jest odprowadzanie potu na zewnątrz, przez to skóra jest sucha. Jednocześnie zapobiega to wychładzaniu organizmu, a do tego powoduje, że skóra nie ma niemiłego zapachu. Taka pierwsza warstwa jest polecana nie tylko dla osób, które jeżdżą wysiłkowo, ale również dla jeżdżących rowerem często do pracy.

Co ważne, luźne T-shirty rowerowe nie są w stanie dać nam takiego odprowadzania potu ze skóry, gdyż nie przylegają do niej. Potówki świetnie sprawdzają się w czasie jazdy w górach. Usuwają pot w czasie intensywnych podjazdów, ale również chronią przed chłodem podczas szybkich zjazdów. Kolejna warstwa, którą na sobie dobrze mieć to koszulka rowerowa. Sporo osób wybiera koszulki z bawełny, lecz one nadają się jedynie do mało intensywnej jazdy. Jest tak, gdyż jak się szybko spocimy, to przez całą drogę będziemy mieć nieprzyjemnie wilgotną koszulkę, która będzie długo schła. Jak dużo może kosztować tego typu odzież (odzież dla puszystych) – koszulki dla rowerzystów?

Prawdą jest, że za jakość na pewno musimy trochę zapłacić. Dajmy na to, koszulka w kwocie 40 złotych raczej będzie odpowiednia do rekreacyjnej jazdy po okolicy. Wtedy warto sobie zadać pytanie, do czego nam w ogóle koszulka, jeżeli chcemy od czasu do czasu i na mniejsze dystanse używać roweru?

Do tego, przy bardziej intensywnym użytkowaniu, tańsze koszulki tak naprawdę dosyć szybką zatracają pierwotne właściwości. Posiadają obniżoną wytrzymałość, złe jest odprowadzanie potu i tak dalej. Jeżeli wiec chcemy coś wybrać na dłuższe trasy, to najlepiej zestaw: potówka oraz dobra koszulka. Fajnym pomysłem mogą być koszulki rowerowe z nadrukiem, które wyglądają bardzo profesjonalnie. Co najlepsze na pewno odróżniamy się w tłumie rowerzystów.