Posted in Bez kategorii

Jak opalać się racjonalnie – istotne rady

Gdy zbliża się lato wielu z nas chce, by „złapać trochę słońca” i opalić się. Wygrzewanie się w pełnym słońcu jest oczywiście bardzo przyjemne, warto jednak mieć świadomość, że również niebezpieczne. Jeśli chcemy się opalać trzeba się zapoznać z bazowymi radami, które wspomogą ten proces i za pomocą których nie narazimy naszej skóry na powikłania. Jak prawidłowo się opalać?

sprawdź

Autor: Fotolia
Źródło: Fotolia
Najczęściej zdrowe opalanie kojarzone jest z używaniem odpowiednich kremów z filtrem. Gdy nabywamy kosmetyki do opalania apteka (zobacz krem do biustu) będzie idealnym miejscem, gdyż farmaceuci z całą pewnością wybiorą odpowiedni preparat dla naszej karnacji. Powinno się upewnić wcześniej, który ma fenotyp i zależnie od niego wybrać kosmetyk. Istnieją 4 fenotypy. Pierwszy to mleczna cera bądź pokryta piegami, kolor włosów jest to z kolei rudy albo jasny blond. Następny ma cerę lekko różowawą i jednocześnie włosy o barwie ciemnego blondu, chociaż fenotyp dotyczy również szatynek i brunetek z tym typem skóry. Gdy cera jest lekko oliwkowa, a włosy ciemniejsze, mowa o fenotypie III.

Ostatni to ciemne włosy oraz śniada karnacja. Określenie fenotypu jest bardzo istotne w wyborze filtrów. Odpowiednie kremy nie są jednakże jedynym wyznacznikiem prawidłowego opalania. Jeżeli chcemy opalać się równomiernie i wzmocnić kolor, należy zacząć przygotowania wcześniej. Przede wszystkim istotne jest przygotowanie skóry. Kiedy zależy nam na równej opaleniźnie trzeba wykonać pilling, który usunie stary naskórek. Oprócz tego, jeżeli chcemy uzyskać ciekawy kolor, możemy brać Beta Karoten w kapsułkach. Należy pamiętać o kilku kwestiach, po pierwsze opalanie powinno być przerwane pomiędzy godziną 11:00 a 15:00, gdy słońce nagrzewa najmocniej.

Poza tym leżenie się godzinami także jest naprawdę szkodliwe, powinno się skracać czas do 15 minut, ale opalać się częściej. Zdecydowanie trzeba nakrywać głowę i nie wystawiać jej na bezpośrednie działanie. Jeżeli nie chcemy dostać udaru słonecznego, musimy chronić naszą głowę oraz kark. Nie wolno zapominać o nawilżeniu, nie tylko skóry, lecz także od wewnątrz. Zobacz takżewww.

W czasie opalania trzeba dużo pić. Woda jest niezbędna i nie należy o niej zapominać. Jeśli posiadamy różnego rodzaju znamiona, je także musimy chować przed słońcem. Oprócz tego, gdy tylko poczujemy, że krem (zobacz krem na blizny) do opalania się wchłonął, należy nałożyć kolejną warstwę.

Racjonalne opalanie nie jest niełatwe i naprawdę wszyscy mogą „łapać słońce” bez narażania się na niebezpieczeństwo. Należy jednak pamiętać o wymienionych poradach i dopiero po ich wprowadzeniu zacząć ten proces. Za ich pomocą będziemy pewni, że nie wykonamy sobie i naszej cerze żadnej krzywdy. O jednym warto pamiętać szczególnie – najważniejsze jest zdrowie. I tego powinniśmy przestrzegać najmocniej.