Posted in Zdrowy tryb życia

Jak mogą powstać i jak można leczyć modzele, czyli informacje o tej dość często występującej dolegliwości.

Skóra w wielu fragmentach ciała cały czas jest narażona na różne otarcia i naciski. U większości osób nie będzie się to wiązać z żadnymi konsekwencjami, jednak u części dojść może do jakiś zmian w takich miejscach. Z powodu podrażnienia czy ugniatania wierzchnia warstwa naskórka zaczyna obumierać i tworzy się dość twarda, zgrubiała warstwa. Nie jest ona spowodowana jakimiś wirusami, bakteriami czy grzybami, więc nie da się nią zarazić podczas kontaktów, jednak niekiedy może powodować spory dyskomfort.

Lekarze nazwali te odciski modzelami, szczęśliwie są one jedynie uciążliwe i przeszkadzają, ale nie powodują jakiś niebezpiecznych dla zdrowia skutków. Modzele tworzą się przeważnie na dłoniach i stopach, ze względu na to, że są to najbardziej narażone na ugniatanie części ciała, lecz spotyka się je również na kolanach czy łokciach. Najczęściej spotykane są na podeszwach stóp, powstają tam w wyniku chodzenia w za ciasnych butach, noszenia obuwia na wysokim obcasie czy też unikania skarpet.

dobre rozwiązanie

Autor: osseous
Źródło: http://www.flickr.com

Modzele może nie są łatwe do wyleczenia, ale przy pewnym wysiłku da się ich skutecznie pozbyć. Rzecz jasna podstawą jest pozbycie się źródła ich powstawania, więc na przykład przy obuwiu należy wymienić je na właściwe. Często pomagają odpowiednie ochronne wkładki, przez co stopy nie są tak dociskane, a także eliminacja obcasów i zakładanie skarpetek.

Intrygują Cię opisywane tutaj tematy? Jeśli tak, to kliknij ponadto ten link – znajdziesz tu ważne informacje (https://www.winnicadwiegranice.pl/najlepsze-wina-na-prezent/), które też Cię zaciekawią.

Jednak do pozbycia się będą modzele, jakie już zdążyły powstać, lecz i na to znajdą się odpowiednie metody.

Usuwanie modzeli zacząć można od ich namoczenia i próby usunięcia (zwalczanie nagniotków). Można to zrobić za pomocą spirytusu salicylowego, popularne jest także moczenie ich w wodzie i następnie ścieranie za pomocą pumeksu. Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach, to może się udać do jakiegoś kosmetycznego gabinetu, gdzie zabieg będzie fachowo przeprowadzony. W przypadku, kiedy ktoś choruje na choroby związane z układem krążenia, to może być konieczne usunięcie modzeli przez lekarza, ponieważ samodzielna próba pozbycia się ich może być trochę niebezpieczna.