Posted in Sprzęt dla sportowców

Jak dobrać odpowiednią piłkę do tenisa?

Wiele ludzi nie docenia znaczenia piłek do tenisa. Prawdą jest jednak to, że odpowiednio dobrana piłka może zmienić przebieg gry.Profesjonalni zawodnicy używają nowych piłek właściwie przy każdej okazji. Trenują takimi, aby w celu przyzwyczajenia się do nich i wiedzieć jak ich użyć, gdy rozpoczyna się mecz. Zawodowcy pierwszy raz zamieniają piłki do tenisa już po siódmym gemie meczu, a później robią tak konsekwentnie co 9 kolejnych gemów. To chyba najlepiej obrazuje, jak bardzo istotny jest cały ten proces.

Kliknij tutaj

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Piłki do tenisa dzielimy na dwie główne kategorie – piłki bezciśnieniowe i piłki ciśnieniowe. Piłki bezciśnieniowe posiadają grubszy gumowy środek i zachowują dobrą jakość odbicia, dlatego używa się ich przez dłuższy czas.Podstawowa charakterystyka tych piłek to zauważalna twardość i ciężkość przy odbiciach, co powoduje, że kontrola uderzenia jest utrudniona.Ten wybór to idealne rozwiązanie na treningi lub dla osoby grającej okazjonalnie. Piłki takie kupuje się w wiadrze albo w worku.Piłki ciśnieniowe są lżejsze i miękkie, zatem w przeciwieństwie do omawianych wcześniej piłek, gracz odczuwa wyraźną przyjemność z gry, z powodu kontrolowania uderzeń. Piłki te powinny być używane regularnie, ponieważ każdy dzień to strata ciśnienia, a więc niższy kozioł piłki i brak komfortowej gry.To wyśmienite rozwiązanie dla osoby trenującej regularnie lub profesjonalnie. Piłki pakowane są po 3 albo 4 sztuki w specjalistycznym pojemniku, a po jego otworzeniu powinno się usłyszeć charakterystyczny dźwięk, który jest wywołany uwolnieniem ciśnienia. Aby skontrolować czy piłka wciąż nadaje się do gry, unosi się ją na wysokość stu cali, puszcza i oczekuje aż się odbije od twardego podłoża. Jeśli po koźle wzniesie się ona na wysokość 40 cm, to oznacza, że wciąż jest idealnie napompowana. Przeciętnie piłka powinna wystarczyć na rozegranie od sześciu do ośmiu setów (Kontakt z firmą Novasport).

piłka na korcie

Autor: superscheeli
Źródło: http://www.flickr.com

Każda firma wytwarzająca piłki ma w ofercie trzy typy piłek: poziom profesjonalny,mistrzowski i rekreacyjny. Poziom profesjonalny to najlepsze piłki producenta, przez co wiele zawodowych turniejów tenisowych decyduje się na korzystanie z danej marki.Takie piłki zapewniają jakość i solidność na najwyższym poziomie. Poziom mistrzowski to piłki trochę gorsze od wcześniej opisywanych, ale dla większości zawodników średnio-zaawansowanych będą bardzo zadawalające.

Podobał Ci się zaprezentowany tekst? Jeśli tak, zgłąb wartościowe tematy, jakie z pasją zaprezentowaliśmy w najnowszym artykule (https://dominikkania.pl/oferta/dieta-dla-cukrzyka/).

Ostatnio poziom zadedykowany jest dla rekreacyjnych zawodników jak i do treningowego użycia, dlatego tych piłek nie używa się przy turniejowej grze na punkty. Istnieje wiele typów piłek tenisowych, ale na decyzję, które kupić – ma wpływ wiele czynników.Dobór złych piłek może mieć tak samo zły wpływ na grę zawodnika jak brak odpowiedniej dla jego umiejętności rakiety.