Posted in Bez kategorii

Czym jest kitesurfing, jak dużo kosztuje sprzęt do uprawiania tej dyscypliny? Czy jest to sport dla każdego?

Kitesurfing jest coraz bardziej popularny w Polsce. To po prostu pływanie na desce, która napędzana jest wiatrem przy pomocy latawca, którym należy sterujemy. Ta dyscyplina sportu przyszła do naszego kraju stosunkowo niedawno, bo w 2000 roku, natomiast rok później powstała pierwsza szkoła kitesurfingu oraz zostały rozegrane pierwsze Mistrzostwa Polski w tę dyscyplinę.

kitesurfing

Autor: Alberto Otero García
Źródło: http://www.flickr.com
Kitesurfing swoją coraz większą popularność zawdzięcza właśnie, iż przy odpowiednim wietrze jest dość łatwy do nauczenia, przy tym jednocześnie dostarcza niesamowitych wrażeń.

Ten odnośnik do serwisu (http://www.coraltravel.pl/wakacje/turcja/) prowadzi do niesamowicie atrakcyjnej strony, która zawiera równie intrygujące dane na omawiany wątek.

Pomimo że koszty sprzętu, szkolenia i kite wyjazdy dość uszczuplają budżet, to w każdym roku przybywa miłośników tego sportu. A jak wyglądają koszty sprzętu? Koszt nowego latawca z przeciętnej półki to około 5 tyś. złotych, możemy go jednak zminimalizować, jak kupujemy używany sprzęt.

Zaintrygowało Cię to zdanie? Jeżeli tak, to z radością chcemy Cię zawiadomić, że kolejny ciekawy artykuł (https://klubtanca.pl/szkoly-przedszkola/lekcje-wf-dla-szkol/) czeka na Ciebie na dalszej stronie – zanurz się w niej z radością.

Oczywiście taki typ sprzętu należy dokładnie sprawdzić – Motion Group sp. z o.o..

Taki latawiec w dobrym stanie możemy już zakupić za około trzy tyś. zł.. Jednocześnie warto wiedzieć, iż ze względu na zmienny wiatr korzystniej nabyć dwa latawce. Jeden większych rozmiarów będzie dobry na słabszy wiatr, kolejny mniejszy na bardziej silne porywy. Poza latawcem, każdy z kitesurferów powinien posiadać bar, czyli specjalistyczny drążek, jaki jest pomocny w sterowaniu latawcem oraz pompką. Koszty zaczynają się od około 300 złotych za używany sprzęt do nawet 1800 za nowy bar, ponadto około stu złotych za pompkę. Do pływania potrzebna jest także deska.

sport

Autor: troy_williams
Źródło: http://www.flickr.com
Dosyć solidną jakościowo, lecz używaną deskę jesteśmy w stanie kupić za około 1000 złotych, nowa to koszt około 2500 złotych. Co więcej, każdy kitesurfer do uprawiania tego sportu potrzebuje pianki (około 500 zł) i trapezu, który kosztuje dosyć identycznie. Nie ma co ukrywać, że kitesurfing to sport ekstremalny, więc tej dyscypliny należy się uczyć w licencjonowanej szkole, pod kontrolą fachowego instruktora. Dopiero osiągnięcie znacznych umiejętności (poziom IKO2) stanowi podstawę do samodzielnych ćwiczeń na sprzęcie własnym albo wypożyczonym. Kurs, jaki umożliwia osiągnięcie poziomu IKO2 to koszt około 1000 złotych. Na pewno jednakowoż warto ponieść ten koszt, jak marzymy o tym, by profesjonalnie nauczyć się kitesurfingu.