Posted in Sprzęt dla sportowców

Czy trzeba jeździć rowerem w kasku?

Rekreacyjna jazda na rowerze to dzisiaj bardzo popularne hobby. Codziennie tysiące ludzi na całym globie spędza wolny czas, jeżdżąc na rowerze. Czy jednak pamiętamy o tym, aby zadbać o własne bezpieczeństwo w trakcie rowerowych wypraw?

rowery

Autor: Federation European Cyclists’
Źródło: http://www.flickr.com

Jazda rowerem stała się teraz nie tylko cieszącym się popularnością sposobem spędzania wolnych chwil. Przybywa na terenie naszego kraju osób, które z chęcią jeżdżą rowerem do pracy. Rowerzystów zobaczyć można więc na terenie naszego kraju bardzo wielu. Wciąż jednak niewielu z nich postanawia jeździć w kasku. Kaski rowerowe nie cieszą się w naszym kraju popularnością. W zdecydowanej większości przypadków kaski rowerowe zakładamy naszym pociechom, nie pamiętamy jednak, że przydadzą się one także osobom dorosłym.

W czasie jazdy rowerem mogą nam się przydarzyć bardzo różne urazy. Do najniebezpieczniejszych należą urazy głowy. Są one w przeważającej liczbie przypadków na tyle poważne, że mogą doprowadzić do śmierci. Przed takimi zagrażającymi życiu urazami chroni właśnie kask rowerowy. Solidnie dobrany kask ochrania nas nie tylko przed konsekwencjami urazu głowy, ale także ochrania nas przed niekorzystnym działaniem światła słonecznego. Kaski rowerowe są naprawdę lekkie, w żaden więc sposób nie utrudnią nam jazdy rowerem.

Wśród kasków rowerowych lub do jazdy na rolkach można wyróżnić cztery podstawowe rodzaje, które przeznaczone są dla rowerzystów o odmienny stylu jazdy. Dla osób, które lubią jazdę na rowerach górskich idealne są kaski MTB. Dla osób, które rowerem jeżdżą jedynie w terenie miejskim dedykowane są specjalne kaski miejskie.

Jeśli ciekawią Cię opisywane w niniejszym tekście tematy i masz ochotę poczytać większą ilość informacji na tego typu temat – kliknij tu polar męski.

Ich cechą typową jest większa liczba odblasków. Wśród kasków do jazdy na rowerze znajdują się również modele przeznaczone dla fanów kolarstwa szosowego, kaski full face dla amatorów kolarstwa górskiego oraz popularne „orzeszki” (Polecamy rekreacyjne rolki).

kaski rowerowe

Autor: Martin Abegglen
Źródło: http://www.flickr.com

Ten ostatni typ kasków może być używany także przez miłośników jazdy na deskorolce i na rolkach regulowanych. Wybierając kask, trzeba zwrócić uwagę na umieszczoną w jego wnętrzu wyściółkę. Poleca się kaski z wnętrzem wypełnionym pianką lub gąbką. Tak samo istotny jest rodzaj materiału, z którego została wyprodukowana część zewnętrzna kasku. Dobry kask powinien mieć również otwory wentylacyjne.