Posted in Finanse a sport

Co roku musimy rozliczać się z urzędem skarbowym. Sprawdź jak zrobić to najszybciej

Każda osoba pracująca na podstawie umowy o pracę dostaje co miesiąc wypłatę na podstawie przygotowanej przez pracodawcę listy płac. Jej przygotowaniem zajmuje się zwykle kadrowa albo księgowa, przy czym lista ta uwzględnia wszelkie niezbędne do pobrania składki ubezpieczeniowe, a także zaliczkę na podatek.

Zaliczka jest pobierana z góry więc może się okazać, że pod koniec roku pracownik miał przekazywane więcej

zobacz więcej

Autor: Abdulla Al Muhairi
Źródło: http://www.flickr.com

pieniędzy niż należy, jednak wówczas może liczyć na ewentualny zwrot z chwilą kiedy przyjdzie mu się rozliczać z US. Każdego roku do 30 kwietnia każda osoba fizyczna otrzymująca dochody czy to w postaci wypłaty czy renty, lub też z innych tytułów musi rozliczyć swój pit. Pracodawca bądź inny płatnik składek wysyła pracownikowi, bądź odbiorcy pieniędzy na początku roku pit, na podstawie którego ten drugi może rozliczyć się z fiskusem. Rozliczenie nie jest skomplikowane o ile otrzymujemy stałe wynagrodzenie co miesiąc i to z konkretnego źródła dochodów. Niejednokrotnie jednak sytuacja jest bardziej zagmatwana – rozliczamy się z umowy o pracę, na dodatek z umowy o zlecenie lub pobieramy zasiłek (zobacz bezrobocie po macierzyńskim) czy dodatkowe stypendium. Nierzadko też otrzymujemy nagrody, które również należy uwzględnić w PIT, albo pobieramy dodatkowo rentę. Wówczas, aby łatwiej rozliczyć się opłaca się wykorzystać odpowiedni program, który spokojnie pobierzemy z internetu.

Jeśli chodzi o pit program do pobrania wyszukamy nie tylko na stronie US, ale także na wielu innych portalach poświęconych tematyce finansowej czy społecznej. Korzystanie z takiego programu jest bardzo wygodne, ponieważ wystarczy tylko wprowadzić potrzebne informacje w zaznaczone miejsca, a program samoczynnie wyliczy wymagany podatek. Jeżeli więc poprawnie wprowadzimy wszystkie dane rozliczenie nie powinno mieć żadnych błędów. Gdyby natomiast coś poszło nie tak i potrzebna będzie korekta, także przy pomocy omawianego programu możliwe jest jej dokonanie.

Wysłanie PIT przez internet jest nie tylko prostszym, ale i szybszym sposobem na zrealizowanie tego obowiązku (jest to również opcja aby oddać darowiznę na OPP – 1% – poradnik). Dodatkowo szybciej otrzymujemy należny zwrot, gdyż urząd także może w ten sposób dokonać szybszego rozliczenia z nami. Stąd też warto rozliczać się za pomocą dedykowanych programów do pobrania, które są bezpłatne.