Posted in Bez kategorii

Bierzesz tabletki i zastanawiasz się, które mogą być lepsze – wygrywa spot reklamowy a może opinia lekarza?

Jeszcze nie tak dawno temu typowy obywatel RO brał lekarstwa tylko przepisane przez lekarza. Ewentualnie wspierał organizm witaminami. Dziś jego apteczka pęka w szwach. Kupuje już nie tylko w aptece, ale także w… dyskontach.

Czy jesteśmy wspólnotą lekomanów?

Reklamy, którymi są obsypywani Polacy w telewizji i radiu, starają się przekonać do zakupu danego leku. Często to suplementy albo preparaty witaminowe. W zależności od miesiąca roku reklamie podlegają tabletki na utratę wagi, leki na wzrost odporności, tabletki na grypę, tabletki na złe samopoczucie. A i one są bardziej rozdrabniane – syrop na kaszel mokry, suchy; tableteczki na pozbycie się wody z organizmu, zatrzymanie łaknienia. Największą sławą cieszą się tabletki na ból i witaminy. Niestety tu także wybór nie jest łatwy – tabletki na ból zatok, pleców, brzucha itd.. Witamina C, D, zestaw kompleksowy. Reklama daje Polakom gamę towarów, z których mają szansę wybierać bez większych trudności.
(ogólnie o lekach)

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
A co na to medycy? Spora część uważa, iż suplementy nie mogą zaszkodzić, al.e i nie we wszystkim są w stanie pomóc. Wielu woli tradycyjne podejście – leki farmakologiczne + właściwe odżywianie. Na świecie powołano do życia jednak bardzo wiele przedsiębiorstw produkujących leki i okazuje się, iż nawet tych na receptę jest ogromna ilość. Częstokroć bardzo są zróżnicowane cenowo. Tu pomocną dłoń mogą dać medycy lub aptekarze, którzy pokazują zamienniki.

Omawiany wątek na pewno zawiera interesujące dane, lecz żeby uzyskać ich jeszcze więcej prześledź link, który jest bardzo intrygujący.

Okazuje się, iż lek o identycznym składzie, lecz wyprodukowany przez dwie różne firmy, może może mieć niższą cenę nawet o 50%.

Co więc wybrać – reklamy czy opinia lekarza?
Najlepszym wyjściem jest równowaga. Jeżeli chory potrzebuje silnych lekarstw, powinien niezwłocznie pójść do lekarza.

Jeśli trapi go lekki ból głowy, może samodzielnie zakupić tabletki w aptece (albo – jak zdecydowanie częściej się zdarza – nawet w hipermarkecie). Produkty witaminowe czy suplementy też nie będą złe, jeśli będą brane zgodnie z umieszczonymi na opakowaniu instrukcjami. Najważniejszy bywa jak zawsze zdrowy rozsądek.